90-te filmiklassika: “Shawshanki lunastus”(1994)

1946.aastal mõistab kohus eduka pankuri Andy Dufresne süüdi oma naise ja ta armukese tapmises, kuigi Andy pole seda teinud, ning kohus määrab talle 2 eluaegset vanglakaristust Shawshanki vanglas. Vanglasse, kus on korrumpeerunud vanglaülem, sadistlikud vanglavalvurid ja vangid, kes ainult kehaehituselt sarnanevad inimestega ning kellel pole midagi kaotada. Kuid Andy ei murdu, oma usuga süütusesse ja oma pankuri teadmistega üritab ta vanglas luua uue korra, tuua vanglaseinte vahele midagi uut: inimlikust ja austust vangikaaslastesse.

Enne kui hakkasin filmiklassika filmide arvustuste seeriat tegema, vaatasin ma üle, milliseid filme peaks antud aastakümnest arvustama, ning mida ka ise suurima rõõmuga vaataksin. “Shawshanki lunastus” on üks nendest filmidest, mida olen juba mitu aastat vaadata tahtnud, tean juba peast filmitreilerit, olen näinud kõiki postreid, lugenud arvustusi. Ühesõnaga ma kiindusin sellesse filmi. Ning miks ei peakski? Juba filmiposter kutsub vaatama. Pealegi on sellel filmil olemas kõik, mis ühel parimatest filmidest peaks olema:  hea stsenaariumi autor (Stephen King), andekas režissöör (Frank Darabount) ja kuidas saab mainimata jätta näitlejaid, Tim Robbins, Morgan Freeman, Bob Gunton ja paljud muud kuulsused. Kuid kahjuks film  polnud päris selline, nagu ma seda lootsin seda näha. Aga sellegipoolest on see meistriteos.

Vabadus on üks inimesi põhiõigusi, ning riik ja kohus peaks seda kaitsma, välja arvatud juhul, kui inimene, teeb midagi mis võtab talt selle õiguse ära. Aga mida peaks tundma inimene, kui üks tema põhiõigustest võetakse ära, kusjuures põhjuseta, ning seda kogu ülejäänuks eluks. Kaua suudab üks inimene elada teamisega, et ta ei näe kunagi oma elus vabadust? Kui kaua saab loota, ning kas on üldse mõtet loota?

Filmi süžee on võetud samanimelisest Stephen Kingi raamatust, ning andekas Darabount muutis hea raamatu heaks filmiks,  sellist trikki oskavad teha väga vähesed, kuid seekord tuli välja. Süžee poolest on päris huvitav, kuigi mulle tundus kohati isegi liiga naiivne. Mõnda aega läks Andyl vanglas nii hästi, et jäi mulje nagu võiks ta ülema tugitooli istuda ja lasta kõik vangid vabaks, ning see oleks normaalne. Kuid mõne aja pärast suutis ta midagi ära rikkuda ja järgmisel hetkel on ta juba kartseris. Piltlikult öeldes kulgeb tegevus nagu sureva inimese kardiogramm, sirge joon ja vahepeal üks-kaks tugevat südamelööki ja siis on uuesti sirge joon. Liiga ameerikalik ülesehitus minu arvates, sest et kui olukord on filmis halb, siis juba halvem olla ei saa, ning kui on hea, siis kuidagi ebainimlikult hea.  Vahepealset pole. Tegelastest siis, Andy kehastab selles filmis lootust inimkehas, sellist inimest pole ma kunagi kohanud, kellel oleks selline tahtejõud, kuid samas, inimene on paljuks võimeline, kui ta elada tahab.  Andy sõber Red, teine inimene, keda saadeti  eluks ajaks, on inimene, kes on juba lootuse kaotanud, ning on juba ennast veenud, et tema koht on vanglas ja väljaspool ta hakkama ei saa. Andy ja Red on alguses nagu öö ja päev, kuid hiljem saavad neist parimad sõbrad. Teistes tegelastes pole midagi sellist head, nii et nad mainimist väärt oleksid. Aga nagu ütlesin tegevus on kuidagi üksluine ja ainult lõpp on kiiretempolisem kui tavaliselt.

Operatooritöö oli lihtsalt suurepärane, väga ilusad kaadrid ja üleminekud, kuigi kohati oli veidi kehvasti filmitud. Režissööri töö kohalt oli lihtsalt suurepärane, režissöör oskas pinge väga osavalt üles kütta ja paar sündmust on täiesti ootamatud, ning lisaks veel need Freemani monoloogid andsid plusspunkte juurde.  Näitlejad said ka oma tööga väga hästi hakkama, ega Tim Robbins ja Morgan Freeman ei oskagi minu arvates teisiti mängida, ning ka siin mängisid nad suurepäraselt.

Minult saab hindeks 9/10 Tahaks panna kümneka, aga süžee oli liiga üksluine.

 

  1. No trackbacks yet.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

Advertisements
%d bloggers like this: