Kurt Vonnegut “Tapamaja, korpus viis”

  • Kirjastus: Tänapäev
  • Ilmunud eesti keeles: 2010
  • Sari: Punane Raamat
  • Lehekülgi: 175
  • Žanr: sõjaromaan, ulme, draama

„Tapamaja, korpus viis” on üks maailma mõjuvamaid sõjavastaseid raamatuid. Kurikuulsa Dresdeni pommitamise taustal peegeldab peategelase Billy Pilgrimi müütiline ajarännak mõranenud elusid ning püüdlusi mõtestada seda, mida me ihkame, kuid sisimas ka kardame mõista.

Kui noor ajaloo huviline olen suhteliselt tihti kuulnud  Teise maailmasõja sõjakuritegudest, sealhulgas ka Dresdeni pommitamisest, kuid kahjuks ei taheta sellest eriti rääkida, kuna kurjategijaks osutus võitja osapool. Ma suure innuga võtsin raamatu kätte, lootes välja lugeda Dresdeni pommitamise kirjeldust, kuid kahjuks pidin natukene pettuma.

Issand, anna mulle meelekindlust leppida asjadega, mida ma muuta ei saa,
julgust muuta asju, mida ma muuta saan ja tarkust nende vahel alati vahet teha.

Romaani peategelaseks on nõrga tahtejõuga, arg, vaikne, tagasihoidliku kehaehitusega ameeriklane Billy Pilgrim, kes saatuse tahtel sattub 20.sajandi kõige hirmsama sõja rindele ning on Dresdeni pommitamise tunnistajaks. Billy Pilgrim on sõja ajal selline tuim ja tundub, et tal on ükskõik, kas ta saab surma või mitte, ta küll ei võitle rindel kuna tal pole isegi relva kuid ta ka ei põgene sealt. Miks ta seal on, on omaette küsimus.  Hiljem, kui ta on juba turvaliselt kodus, on ta harilik perekonna pea, väikeettevõtja ja midagi märkimisväärset tema elus ei toimu kuni teda ühel ööl röövivad tulnukad planeedilt Trafalmodoor. Seal planeedil on ta nagu loom puuris, ning pidi näitama trafalmodarlasele, kuidas elab üks harilik meessoost isik, hiljem lisandus talle üks Hollywoodi naisstaar ja Montana. Trafalmador on ka ainuke koht, kus ta saab oma elu nautida, elades koos imeilusa Hollywoodi staariga ühe kupli all. Kuid tekib üks kahtlus. Kas kõik need sündmused toimuvad Billyga päriselus või ainult tema peas?

Nagu juba mainisin, raamatut kätte võttes lootsin siit välja lugeda Dresdeni pommitamise kirjeldust, aga siin raamatus (SPOILER) kirjeldati seda ainult kahe lausega. See oli nagu koomiks ajalehe lõpus, lihtsalt mingisuguseks augu täiteks või siis lugejate ligimeelitamiseks. Võib-olla selleks, et raamatut natukene vürtsitada lisati sinna ajaränded  ja muud sellist pseudo-huvitavat. Aga see kõik muutis raamatu väga kergesti loetavaks ning ei koormanud eriti ajurakke. Jääb natukene mõistmatuks kus need sündmused toimuvad, kas tegemist on ajalooliste sündmustega või toimub see ainult ühe mehe peas. Ainukesed head kohad oli Trafalmodaril ja Teise maailmasõja ajal. Ülejäänud oli elu ja saatuse üle filosofeerimine. Kuid mis mulle meeldis on selle sõjavastasus, sellest saab väga kergesti aru esimest kahte lehte lugedes, edasi läks Billy Pilgrimi elu kirjeldus.

Hindeks saab 6/10

 

  1. No trackbacks yet.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

Advertisements
%d bloggers like this: