George R.R.Martin “Troonide mäng 1.osa”

  • Kirjastus: Varrak
  • Ilmunud Eesti keeles: 2006
  • Sari: Jää ja tule laul
  • Lehekülgi: 426
  • Žanr: Fantaasia, draama

Tegevus toimub väljamõeldud maailmas, kus sõjad on lühikeste vahedega kestnud 8000 aastat. Saaga 1.raamatu peategelaseks on Eddard Stark, Winterfelli lord, kes suundub oma sõbra, kuningas Robert Baratheoni palvel   kuninga “parema käena” kuningat teenima. Samas on Nedil kahtlus, et talle eelnenud “parem käsi” ei surnud loomuliku surma, ning keegi tahab väga praegusest kuningast lahti saada. Kuid kes siiski jääb troonide mängus võitjaks…

Milleks ma armastuse nimel valmis olen?

Troonide mäng on niivõrd imbunud tänapäeva noorte kultuuri, et sellest pole kuulnud ega näinud ainult pime, kurt või sügavalt usklik inimene. Algul suhtusin ma väga skeptiliselt sellesse teosesse, kuid kui sain teada, et mängu tulevad draakonid, kes suudakski vastu seista?

Troonide mängus on väga palju tegelasi, ning kõiki ükshaaval kirjeldama ma ei kavatse, nimetan vaid olulisemad, nende perekonnad ja peategelased.

  • Starkid: Põhja valitsejad, Winterfelli kaitsjad ja elanikud. Pere peaks on Eddard Stark, kartmatu sõdalane ning praeguse kuninga parim sõber. Eddardi ja kuninga sõber John Arren sureb, ning kuningas valib Eddardi tema kohale kuninga parema käena teenima. Eddard suundub pealinna, et kaitsta oma kuningat ja sõpra läheneva ohu eest, kuna mõned tahavad uut kuningat. Eddard on vist ainuke üdini puhas ja aus tegelane raamatus, ta on ideaalne tegelane, kellel pealtnäha puuduvad halvad omadused. Eddardil on ka tütred, Sansa ja Arja, Sansa on rohkem kasvatatud selleks, et saada mõne lordi või isegi kuninga abikaasaks. Arja seevastu unistab ratsutada vägede eesotsas, võidelda kurjusega ja teha muid “mehelike” asju.  Poegadest on Nedil Bran, kes nagu ka Arja unistab rüütlielust, kuid tema plaane rikutakse, Robb, on peamine Nedi pärija, kes jääb valitsema Winterfelli pärast  isa lahkumist, väga mehine noormees oma 14-aasta kohta. Sohilaps John Snow, kes tunneb, et ta ei kuulu perekonda, kuigi pereliikmed üritavad teda vastupidises veenda. Väga vapper, inimlik, kohusetundlik tegelane.
  • Tallid: Catelyn on Nedi abikaasa, õrn samas ka väga tugev naine, kes omade kaitseks teeb kõik mis võimalik või sureb üritades. Catelinil on õde Lisa Arren, kes on John Arreni abikaasa, pärast Johni surma kaotab natuke aru, ei astu isegi õe kaitseks välja.
  • Lannisterid: Troonide mängus on peamiseks tegelaseks Tirion Lannister, kuninganna Serseja Lannisteri  ja Jaime Lannisteri vend. Kääbus ja üleüldse invaliid. Tunneb hästi inimesi, oskab hästi kõnesid pidada, ta ei ole ideaalne, tal on palju pahesid, kuid neid kustutavad tema heateod, mida ta aeg-ajalt teeb.
  • Targarienid: endise kuninga pere viimased liikmed Deineris ja Vizeris Targarien. Vizeris tahab saada kuningriigi trooni endale, kuna tema arvates kuulub see seaduslikult talle, kui endise kuninga troonipärijale, et trooni saada kasutab ta ära oma õde kui kaupa. Deineris on õrn ja nõrga kehaehitusega tütarlaps, kes antakse mehele dotraaklaste juhile, khaal Drogole. Deineris on õrn ning pealtnäha naiivne, kuid lõpuni ei saa tema isiksusest aru, ta on tugev naine nõrga ja noore tütarlapse kehas.

Kogu tegevus algab lihtsalt eepiliselt hirmutavalt. Kogu tegevus toimub väljamõeldud maailmas, aja järgi oleks see keskaeg ning autori sõnul peaks see tähistama iidset vastasseisu Iirimaa ja Inglismaa vahel. Tõestuseks on lisatud inglise pärased nimetused, loodus, inglise-iiri mütoloogia jne. Kuid mulle meenutasid need Lume ja Jää maailmakaart pigem Ameerika ja Euraasia mandrit. Kogu tegevus, kogu see rüselemine toimub Raudse Trooni ümber: kes ikkagi jääb peale. Mängu tulevad reetmised, juurdlused, tellimusmõrvad, spioneerimine, shantaazh ja palju muud huvitavat. Kõik see on põimitud iidse mütoloogiaga, ning lisaks nendele aadlite vaheliste afääridele ohustavad 7 kuningriiki ka oht väljaspoolt ning sealt kust seda ei oodata.  Pöördepunkte on ka piisavalt, dialoogid on sisukad. Ühesõnaga raamat on lihtsalt eepiline, lugu on eepiline, tegelased samuti. Ma ei leidnud ühtegi miinust mida välja tuua. Kuid samas, pole seda sõnumit ka kerge välja lugeda, kuigi esialgu paistab see lihtne olevat.

Minult saab hindeks 9.5/10

  1. No trackbacks yet.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

Advertisements
%d bloggers like this: