A. ja B.Strugatski “”Hukkunud Alpinisti” hotell”

  • Kirjastus: Eesti Raamat
  • Ilmunud Eesti keeles: 1975
  • Sari: Mirabilia
  • Lehekülgi: 143
  • Žanr: Ulme, krimi

Uurija Peter Glebsky tuleb suusakuurordile puhkama hotelli nimega “Hukkunud Alpinist”. Selles hotellis elab koos temaga päris suur kamp kiiksuga tegelasi. Asi muutub imelikumaks ja pingelisemaks, kui üks hotelli elanikest leitakse murtud kaelaga oma toast. Peter peabasjas kiiresti selgusele jõudma, sest iga hetkega muutub olukord üha ohtlikumaks.

https://criticbird.wordpress.com/wp-admin/post.php?post=819&action=edit&message=10

Mulle päris meeldis Strugatskite “väljasõit rohelisse”, ning nüüd lugesin siis järgmise nende poolt Eestis eriti tuntud romaani “Hukkunud Alpinisti hotell”. Filmi pole vaadanud, aga küll on plaanis lähiajal vaadata.

Tegelastest: neid on palju, peategelaseks on politseiuurija Peter Glebsky, kes tuli suusakuurordile, kuid peab hakkama mõrvajuhtumit uurima. Töösse pühendatud, igast küljest inimlik, teeb oma tööd hästi, kuid võib ka valesid otsuseid teha. Härra Du Barnstocre, mustkunstnik, igati meeldiv vanahärra, pabistaja tüüp. Brun Barnstocre, mustkunstniku kadunud venna laps. Pikemat aega pole teada, mis soost ta on. Tütarlaps, kes on karm, jõhker, kuid samas õrn ja haavatav. Simonet, füüsik, ekstravert, üritab flirtida kõigiga, kes on naissoost. Härra Moses, karm, tujukas vanahärra, kes eriti ei arvesta teistega, kuna peab ennast teistest paremaks. Abikaasa Moses, rikutud leedi, kes ei tea ilmaelust tuhkagi ning samuti eriti arvesta teistega. Hinckus, väikest kasvu tujukas mees, kes on enesesse tõmbunud, vaikne, varjab alatasa midagi. Olaf Vandere……, skandinaavlane, temast ei saa eriti midagi öelda, seda ehk, et on sõbralik ja seltsiv.

Ütlen ausalt, jaburamat juttu pole ma veel varem lugenud. Algus oli paljulubav, oli isegi päris hea hotellipidaja monoloog. Ning Peter Glebsky arutlus on ka päris hea. Kogu jama algab sellest, et Olafi laip leitakse tema hotellitoast. Peter alustab juurdlust, kuid kuidagi süsteemipäratult. Küsitleb inimesi juhuslikult ning esitab suvalisi küsimusi. Midagi ta nendest vastustest teada ei saa. Justkui saaks, aga juurdlusele see kaasa ei aita. Saame, ehk niipalju teada, et Brun on tütarlaps. Kui olukord muutub kogu aeg üha segasemaks. Tekib lootus, et Peter on nii geniaalne uurija, et lahendab olukorra. Aga ei lahenda, olukord laheneb iseenesest, peaaegu.  Täiesti mõttetu oli kogu see Maaväliste olendite toomine teosesse. Oleks võinud lugu palju paremini kirjutada, nii, et oleks nii tulnukaid kui ka krimkat.

Loo moraal oli päris hea, mille vahel valida: kas tegutseda nii, nagu näevad ette eeskirjad või nii kuidas nõuab olukord ja südametunnistus.
Ühesõnaga teose idee on hea, aga krimka ja ulme võiks teistmoodi kirja pandud olla.

Minult saab hindeks 4/10

  1. 22. november 2012

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: