Jeff Lindsay “Dexteri sünged unenäod”

  • Kirjastus: Scriptum
  • Ilmunud Eesti keeles: 2009
  • Sari: Dexter
  • Lehekülgi: 295
  • Žanr: kriminull, draama

Saage tuttavaks Dexter Morganiga, viisaka ja meeldiva hundiga lambanahas. Ta on kena ja mõnus mees, aga miski minevikust on sundinud teda elama kummaliste reeglite järgi. Dexter on sarimõrvar. Kuid üks põhimõte muudab ta ebatavaliselt meeldivaks – Dexter tapab ainult halbu inimesi. Töö Miami politsei verepritsmete eksperdina võimaldab tal ideaalselt oma tulevasi ohvreid valida. Kuid Dexteri elu muutub keeruliseks, kui linnas ilmub uus sarimõrvar, kes kopeerib Dexteri tööd.

Vaatasin ma siis telesarja Dexter esimest osa, isegi mitte lõpuni, sest ei saanud tuhkagi aru, mis seal toimub. Raamat aga hoopiski üllatas. Üldjuhul kui inimene võtab kätte kriminulli, siis on seal peategelaseks ikkagi see hea inimene, kes püüab kurjategija kinni. Siin on teistmoodi. Siin on sarimõrvar, kes otsib omasuguseid, kasutades oma ameti: politsei laborandi töö eeliseid ning siis tapab neid inimesi, kui pole võimalik tõestada kahtlustatava süüd. Tegemist on pigem sellise peategelase-sarimõrvari sisemaailma kirjeldusega kui märulit täis kriminulliga, kuid ka viimast on siin piisavalt.

Peategelaseks on Dexter Morgan. 30-aastane Miami politsei verepritsmete ekspert, kes öösiti tapab endataolisi mõrvareid, kelle süüd ei saa tõestada. Asi pole selles, et Dexter on niivõrd õilsa hingega inimene, nagu on koomiksite peategelased.  Seda ta ei ole, tegelikult ütleb ta enda kohta, et ta ei ole üldse inimene, ning ainult mängib inimest. Ning teeb ta seda paganama hästi. Tal on kasuõde Debora, kellest ta hoolib, tüdruksõber Rita, kes tegelikult on vaid katteks Dexterile, kui ta peaks politsei kahtluse alla sattuma, kuid mitte midagi rohkemat seal ei ole. Ühesõnaga nagu ma juba ütlesin, Dexter mängib normaalset inimest, et teda kinni ei püütaks. Ta ise arvab, et tal pole tundeid ega emotsioone, ning seks teda ei huvita. Kuid tegelikkuses ta siiski hoolib ja armastab, kuigi ta ei taha seda endale tunnistada.

Mõrvade juurde. Miks Dexter seda siiski teeb? Tema kasuisa Harry, lapsendas Dexteri kui ta oli 3-aastane. Lapsepõlves märkas Harry, et pojal on maniakaalsed kalduvused, tal oli pojast kahju. Et Dexteri kaldvusel mingisugune kasu oleks, ning et teda ei hukataks elektritoolil, õpetab Harry Dexterit tapma, jälgi hävitama, kuidas elada normaalset elu jne. See saab nime Koodeks. Koodeksi järgi elades tohib Dexter tappa ainult halbu inimesi. Koodeks ongi see, mis eristab Dexterit teiste temataolistest. Mis mulle n-ö meeldis oli Dexteri mõttekäigu kirjeldus. Kui ta ikka näeb laipa, siis teda see ei hirmuta ega hämmasta. Ta naudib selle vaatamist nagu oleks tegemist mõne kunstieksponaadiga. Ühesõnaga selle sarimõrvari mõttekäik, kirjeldus, emotsioonid, tunded jne-kõik oli suurepärane.

Loo poolest on piisavalt pingeline, algab kohe sellest Dexteri kalduvuse kirjeldusest ja sealt läheb edasi. Ta tutvustab kõiki enda ümber ja kuidas ta neisse suhtub. Vahepeal mainib ta ka oma kasuisa Harryt. Vahepeal tulevad ka sellised lapsepõlve mälestused jne. Kuid mis mulle imelikuna tundus on see, et kui Dexter on verepritsmete ekspert, topib ta oma sinna kus pole tilkagi verd. Mida ta sealt otsib? Nende laipadega on ka kuidagi imelik lugu. Dexter leiab neid tavaliselt esimesena üles ja täiesti juhuslikult. Kuid kogu selles loo tegevustikus püsib pinge, sest mõned tegelased kahtlustavad, et need mõrvad on kuidagi seotud Dexteriga. Viimased 2 peatükki on kõige pingelisemad ja huvitavamad, kus ei saa lihtsalt lugemist pooleli jätta.

Minult saab hindeks 8.5/10

  1. Muide, mõne aja pärast, kui kõik 5 “Breaking Bad” hooaega on vaadatud, tuleb ka “Dexter” telesarja arvustus

  1. No trackbacks yet.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

Advertisements
%d bloggers like this: