Puhake rahus, Strugatskid

Nõukogude Liidu ühed kõige populaarsemad ulmekirjanikud, filosoofid, stsenaristid ja tõlkijad Arkadi ja Boriss Strugatskid. Nende teosed on populaarsed siiamaani, kuigi nende ilmumisest on möödunud aastakümneid. Nende teoseid ekraniseeritakse ja nende põhjal tehakse arvutimänge.

Raamatud ja nende tegelased on samuti legendaarsed. Kuigi on enamus neist täiesti ebatavalistes tingimustes, jäävad tegelased täiesti tavapärasteks, ning mulje, et nende prototüüpideks on teie sõbrad, tuttavad, naabrid või teie ise. Täiesti tavalised inimesed, nagu ka lugejad, kellel tuleb väga raskeid otsuseid teha. Kuigi sündmused ja sündmuspaigad on üldjuhul väljamõeldud, tõstatavad elulisi ja igapäevaseid probleeme, ning kuidas peaks tegelane tegutsema. Nii palju kui mina olen lugenud, siis tegelastele olen ma kogu südamest kaasa elanud. Ning märulit on nendes ka üldjuhul piisavalt.

Arkadi oli sündinud 28.augustil 1925.aastal Batumis ja Boriss sündis 15.aprillil 1933.aastal tolle aja Leningradis. Arkadi oli hakkanud looma juba enne sõda, teos oli “Major Kovaljovi leid”, mille käsikiri kadus Leningradi blokaadi ajal. Esimene teos mis on tänaseni säilinud on “Kuidas hukkus Kang”, ilmunud 2001.aastal. Esimene Arkadi teos, mis ilmus oli “Bikini tuhk”(1956), teose sündmuste aluseks olid vesinikpommi katsetuste traagilised tagajärjed Bikini atollis. Esimene vendade ühine publikatsioon oli “Väljastpoolt” ilmunud ajakirjas “Tehnika noortele” 1958.aastal.

Vendade esimene ühine romaan oli “Purpurpunaste pilvede maa” ilmunud 1959.aastal. Strugatskite esimestes raamatustes olid peategelased idealiseeritud, nad olid humanistid, inteligentsed inimesed, inimesed, kes on pühendunud tõe otsimisele. Nende raamatud vastasid realistliku sotsialismi nõuetele. Pärast raamatu “Kauge Vikerkaar” ilmumist muutusid Strugatskite tegelased vähem ideaalseteks, neil tuli hakkata tegema otsuseid, millest olenes, kas tulevikus saavad neist halvad või väga halvad inimesed.

Oma teostes on Strugatskid loonud peaaegu ideaalseid maailmu, milles Strugatskid, ning ka  lugejad ise oleks tahtnud elada.  Kuid, milles ei puudunud meie igapäevased probleemid, kuid kus probleeme saab teist moodi lahendada, kui meie igapäevases elus.

1991.aasta 12.oktoobril sur Moskvas vanem vend Arkadi Strugatski. 2012.aasta 19.novembri õhtul suri teine vend, Boriss Strugatski Peterburi Hemotoloogia osakonnas Riiklikus Veresoonkonnahaiguste haiglas. Puhake rahus, olgu muld teile kerge, te olete selle ära teeninud, selle eest, et muutsite paljude lugejate ellusuhtumist, raamatute tegelaste kaudu, maailmas, mida pole olemas.

Raamatud, mis on ilmunud:

“Purpurpunaste pilvede maa”

“Asustatud saar”

“Selle ilma väetid”

“Miljard aastat enne maailma lõppu”

“Raske on olla Jumal”

“Väljasõit rohelisse”

“Esmaspäev algab laupäeval”

“”Hukkunud alpinisti” hotell”

Ja palju palju muid teoseid ja nende ekraniseeringuid.

 

Advertisements
  1. No trackbacks yet.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: